Kam s tím?

kupkyNa náš dotaz, proč nebylo odvezeno listí z Klíčovsého parku  viz článek z 8.1.  jsme dostali tyto odpovědi:

od radního Holečka: „pokud vím, bylo z parku Krocínka odvezeno 6 kontejnerů listí.Přeposílám Váš dotaz panu Poupětovi, který Vám rád odpoví

od správce zeleně ÚMČ P9 paní Marianovské: svoz kaštanového listí z Klíčovského parku byl zastaven ve chvíli, kdy mechanizace zahradnické firmy sbírající listí z aleje rozjezdila podmáčený terén a za tento zásah jsme byli my i zahradnická firma Vámi kritizováni.Vzhledem k pokročilé roční době (polovina října), podmáčenému terénu a umístění hromádek v ploše pod stromy, jsme se rozhodli ve sběru hromádek již dále nepokračovat, neboť bychom rostlý terén mechanizací při nakládání opět poškodili. Do budoucna bude možné odvážet listí pouze z takových míst, kam může mechanizace zajet, aniž by přitom poškodila rostlý terén. V případě kaštanového listí z aleje, je nutné ho sebrat a odvézt hned po opadu, tedy ještě v měsíci září.

 

pred

před bagrem

 

hlina

po

od jednatele Hortusu pana Poupě: v podstatě nemám co k vyjádření Ing. Marianovské doplnit, zcela se s tímto vyjádřením ztotožňuji. Za svou osobu tvrdím, že jsem vyšel OS Krocan ve všem vstříc, proto úplně nechápu tuto kausu.

 

 

 

Dopis kterým reagujeme: 

Dobrý den,

děkujeme za reakci, jen bychom k ní rádi připojili pár vět. Jsme samozřejmě rádi, že se v odvážení kaštanového listí nepokračovalo – tedy, že se v něm nepokračovalo tak, jak bylo prováděno. Důsledky mechanizovaného a k parku značně nešetrného postupu jsme dokumentovali a kritizovali, a předpokládáme, že v tom s námi budete jen souhlasit. Těžko si totiž dokážeme představit, že by vám – tedy jak vám, jakožto pracovnici odboru životního prostředí a dopravy, tak Hortusu –, bylo jedno, či nevadilo, k jakému poškození terénu, a tudíž i parku, vlivem zvoleného postupu dochází. Podle všeho ale s naší kritikou souhlasíte, píšete přeci, že byste „rostlý terén mechanizací při nakládání opět poškodili.“

Zaráží nás ovšem závěr, který je z toho vyvozen. Citujeme: „Do budoucna bude možné odvážet listí pouze z takových míst, kam může mechanizace zajet, aniž by přitom poškodila rostlý terén.“ Znamená to snad, že se bude odvážet pouze listí, shromážděné na asfaltové cestě? Pouze tam totiž nedojde k poškození rostlého terénu. Pokud to tak bylo skutečně míněno, dojde k docela zajímavé situaci, kdy budou na parkové komunikaci hromady shrabaného listí. A listí, které bude mimo dosah těžké mechanizace, zůstane nejspíš ležet.

Přesně tak se také stalo, jak píšete ve své odpovědi. „Vzhledem k pokročilé roční době (polovina října), podmáčenému terénu a umístění hromádek v ploše pod stromy, jsme se rozhodli ve sběru hromádek již dále nepokračovat,“ sdělujete nám.

Naskýtá se ovšem velice důležitá otázka. Co teď s listím, které v Klíčovském parku zůstalo? Spolu s ním totiž v parku zůstaly i klíněnky, které na jaře zvesela vyletí a pustí se do nového, zdravého listí. A veškerá snaha s klíněnkou bojovat, prostředky, které do tohoto boje vložila městská část, i práce dobrovolníků, kteří listí hrabali, tak přichází vniveč. Co s tím?

Jak je vidět, situace je to velice nepříjemná, ne však neřešitelná. Nechápeme totiž, jaké překážky se kladou do cesty řešení, kdy by shrabané listí nebylo nakládáno nějakou mechanizací, ale prostě ručně. Řešení, které lze provést i nyní, ještě před jarem. Byl by to skutečně takový problém? Anebo se bez pomoci různých fukarů na listí, těžkých pojíždějících sekaček a podobně již nedokážeme obejít? Kaštanové listí přitom není tak těžké, nejsobagru to žádné žulové kvádry.

Existuje ovšem také možnost, a možná již někoho napadla: když to tomu Krocanu tak moc vadí, že se zrasuje nějaké zatravnění, tak ať si to tam sakra nahážou na valník sami, že… Ano, to můžeme, samozřejmě…

S pozdravem,

za Krocan, o. s., Josef Rauvolf

>> související článek Jak se bagrem hrabe listí

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2013/01/10/co-s-tim/

1 comment

    • Anonym on 31.1.2013 at 12.19
    • Reakce

    Od kdy se proboha používá k hrabání a sbírání listí bagr s radlicí?!
    To musel vymyslet opravdu jen blbec.. Proč se pořádají akce pro obyvatele Krocínky na záchranu tohoto parku, když tam pak ve finále vlítnou neurvalci a naši snahu zničí?! Je to hanba!

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.