Kronikář Vysočan, Libně, Proseka a Střížkova

kurandaNa přelomu roku jsme navštívili pana Kurandu, výjimečného člověka, který se tolik zasloužil o zachování paměti na staré Vysočany, Prosek, Střížkov, Libeň, ….  Pan Kuranda je autorem mnoha historickych publikací a již mnoho let vydává vlastivědný zpravodaj Rokytka, pravidelně otištovaný v měsíčníku Devítka.

S panem Kurandou jsme si povídali o historii Vysočan,Krocinky a Klíčova a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací. Mimo jiné nás zaujala publikace Z Prahy do Staré Boleslavi – svatou cestou lemovanou 24 kapličkami. Několik kapliček se totiž nacházelo i na území Vysočan a Proseka.

kaplicka kaplicka

Jedna z kapliček byla umítěna při ulici Pod Krocínkou. Byla to kaple Horažďovická, obraz na kapli představoval sv. Václava při lisování vína. 

 

 

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2014/01/14/kronikar-vysocan-libne-proseka-a-strizkova/

3 comments

  • Martin on 18.10.2015 at 17.28
  • Reakce

  Dobry den. Rokytka, vydavana ako priloha Devitky, je zrejme interne dostupna v elektronickej podobe. Bolo by skvele keby bola spristupnena na internete. Jedna sa o velmi zaujimave a poucne citanie. Dakujem a pozdravujem autora.

  • A.Vácha on 21.1.2014 at 8.50
  • Reakce

  Přílohu Rokytka čtu v Devítce po celá léta. Pan Kuranda musí být už pán úctyhodného věku. Kdo po něm převezme kronikářskou štafetu? Potřeboval jsem zjistit něco o letištích v Praze 9, kde se zkoušela první československá letadla a vrtulníky. Je v ÚMČ dostupný archiv, z něhož lze čerpat?

  1. Ano, na ÚMČ P9 je historikem a správcem archivu pan David Kraus.

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.