Buňka sem a buňka tam…

bunka_2Jak jsme se dozvěděli od jedné obyvatelky Krocínky, radnice Prahy 9 rozmístila za hotelem Ivka tři buňky, určené pro bezdomovce. Jistě chvályhodný čin, nicméně si neodpustíme několik poznámek, respektive otázek na městskou část.

 1. Jak městská část sleduje dodržování těchto pravidel?
 2. Je stanoven počet obytel těchto buněk? Pokud ano, jakým způsobem jej bude městská část sledovat a prosazovat jeho dodržování?
 3. Jak je řešena otázka hygieny? Odpadu?
 4. Všimli jsme si, že jsou v okolí buněk čerstvě olámané větve…
 5. Jsou tyto tři buňky za hotelem Ivka jediné, které městská část rozmístila?
 6. Jak jsou nastavena pravidla (jsou-li jaká), za nichž mohou bezdomovci v těchto buňkách bydlet?
 7. A na závěr – jakým způsobem městská část řešila rozmístění buněk s občany? Projednávala to s nimi? Zvláště tedy s těmi, kteří žijí v nejbližším sousedství…
 8. Bude radnice občany informovat, např. v Devítce?

Neradi bychom, aby tato naše snaha vyzněla jako cokoliv proti bezdomovcům a jejich nelehké situaci, naopak. Jsme však přesvědčeni, že právě transparentním jednáním, například informováním v Devítce, a také stanovením jasných pravidel a prosazováním jejich dodržování se lze vyhnout problémům.

 

————   Přikládáme odpověď vedoucího Odboru životního prostředí a dopravy Ing. Morávka:::

MČ Prahy 9 spolupracuje už několik let s MP při úklidu veřejných ploch, kdy se bezdomovci starají o své bezprostřední okolí. Podle našich znalostí nepořádek, který uklízejí, pochází jen částečně od nich. Každý měsíc se od všech bezdomovců, kteří pobývají na Praze 9, sveze 3-4 tuny nepořádku.

 1. S městskou částí mají uzavřené nájemní smlouvy, ve které mají zajištěno bydlení na určitou dobu, většinou za úklid okolí.
 2. Kontrolou jednou za 14 dní
 3. Většinou dva podle velikosti buňky. Výše uvedenou pravidelnou kontrolou a namátkovými kontrolami ze strany úřadu i policie.
 4. Odpad je odvážen jednou za měsíc spolu s nasbíranými věcmi. V několika případech jsou umístěny záchody s pravidelným vývozem, někde je tento odpad využíván i na kompostování.
 5. Ekologické cítění některých jedinců zvláště v zimě není na vysoké úrovni, ale pokusíme se s nimi pracovat ……..
 6. Nejsou, na území městské části je umístěno přibližně dvacet buněk.
 7. Pakliže se jedná o nejbližší sousedství tak ano, např. v případě dvou starých pánů jsme s hotelem Ivka situaci projednávali předem.
 8. Ano 

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2015/01/06/bunka-sem-a-bunka-tam/

2 comments

  • Tomáš Klíma on 4.3.2015 at 12.56
  • Reakce

  Přijde mi to docela zajímavé. Nevím tedy, jak je ošetřeno wc, pravidla atd., spolupráce se sociálními pracovníky. Viděl jsem výstup pana Holečka v TV Praha a tvrdil, že to docela funguje, počítám, že to je jen pro lidi z Prahy 9. Každopádně by to mohla být cesta i pro další MČ.

  • Anonym on 10.1.2015 at 13.30
  • Reakce

  Buňka pro bezdomovce byla před časem rovněž umístěna v ulici Pod Šancemi.

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.