Padlo sedm zdravých a vysokých

IMG_0869 prosecke_skály1 prosecke_skály2 vyhlidkaSedm zdravých vzrostlých stromů bylo 17. února 2017 pokáceno na území přírodní památky Prosecké skály. Důvod? Vadily ve výhledu z vyhlídky, kterou za evropské peníze postavila Městská část Praha 9. O kácení požádala Městská část Praha 9, zastoupená starostou Ing. Janem Jarolímem.

Žádost o povolení kácení připomínkovaly spolky Krocan a Spolek ochránců přírody a krajiny, Trojmezní ul. Magistrát hl.m. Prahy však jejich připomínky a námitky nevzal v potaz a kácení povolil.

Už sám smysl výstavby tzv. vyhlídky je pro občany Prahy 9 velmi sporný. Namísto veřejné diskuse předcházely jejímu vzniku demagogické kampaně, které na základě polopravd manipulovaly míněním občanské veřejnosti s cílem ji přesvědčit, že je vyhlídka dobrou investicí, která zvýší atraktivitu této městské čtvrti. Monstrózní, nevhodně umístěná stavba stála už přes dvacet milionů a na další desítky milionů přijde její propojení s proseckým podzemím. Proces výstavby vyhlídky od začátku provázely negativní jevy jako vyloučení občanských sdružení ze stavebního řízení nebo nezákonné kácení v místě stavby. Radnice Prahy 9 také neposkytuje veřejnosti dostatečné informace o projektu, jeho rozpočtu a financování.

Také současné kácení je v rozporu se zákonem. Povolení kácení dřevin musí být vydáno dříve než stavební povolení, což v tomto případě nebylo splněno. Žádost o povolení kácení byla Městskou částí Praha 9, zastoupenou starostou Ing. Janem Jarolímem, podána až po dokončení stavby. Také důvod kácení nelze z pohledu zákona o ochraně přírody a krajiny pokládat za závažný. Proč nebyla stavba vyhlídky navržena od počátku tak, aby stromy v přírodní památce do výhledu nezasahovaly? Stačilo by umístit budovu o pár metrů výše.

Ptáme se, jestli smyslem stavby vyhlídky byla opravdu vyhlídka sama, nebo šlo o další zastření neprůhledných finančních praktik politického vedení MČ Praha 9.

autorka: Dana Balcarová, zastupitelka MČ Praha 9, 732 103 330, dana.balcarova@pirati.cz, https://www.pirati.cz/lide/dana_balcarova

 

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2017/02/21/padlo-sedm-zdravych-a-vysokych/

1 comment

    • Anonym on 12.4.2017 at 10.40
    • Reakce

    Mohla byste prosim rozvest, jakym zpusobem se zastiraji nepruhledne financni praktiky MC P9 stavbou vyhlidky? Dekuji.

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.