Náměstí OSN má být zastavěno!

Na úřední desce naší radnice se objevila pozvánka viz obrazek, v níž společnost STRM Beta, a.s. zve na „veřejné projednání plánované výstavby projektu ‘Administrativně rezidenční komplex Freyova’ umístěného mezi ulicemi Freyova, Špitálská a Prouzova.“

Celá záležitost je přitom krajně podezřelá – již sama lokalizace „projektu“ je totiž zavádějící, samozřejmě se jedná o náměstí OSN. A to chce nyní někdo zastavět. Nejspíš ale nechce budit pozornost a tak o náměstí OSN mlčí a doufá, že si toho nikdo nevšimne.

Zadruhé, podezření budí i zveřejnění pozvánky – došlo k němu na úřední desce radnice, ta ale žádné projednávání nepořádá. Pouze propůjčila svou desku, mající ovšem sloužit pouze k vyhlašování úředních záležitostí, ne akcí podnikatelských subjektů.

Zatřetí, tím, že radnice svolila ke zneužití své úřední desky zároveň přiznává, že je na celém projektu také zainteresovaná, přestože to vypadá, že ne. Jedná se přeci o akci developera, mohou politici tvrdit… Opak je pravdou.

Začtvrté, tím, že radnice nechá projednávání zastavění náměstí OSN na developerovi, dává najevo, že od konečného výsledku dává ruce pryč. Zároveň tím ale ponechává developerovi volnou ruku.

Zapáté, samo získání pozemku developerem má zajímavé pozadí. Radnice jím totiž zaplatila doplatek stavby nové budovy radnice. A my se můžeme ptát: jak je možné, že politici nevěděli, kolik bude stavba stát? Dovolili by si překročit rozpočet, a dostat se do situace, kdy nemají peníze, kdyby stavěli soukromě? Anebo to spíš bylo celé předem domluvená cesta, jak přijít elegantně k pozemku na náměstí OSN? Pozemku, který má být nyní zastavěn…

Máte-li v pondělí 22. května v 17:00 čas, přijďte se na to „veřejné projednání“ podívat, je v hotelu Clarion. Bude to jistě zajímavé!

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2017/05/16/namesti-osn-ma-byt-zastaveno/

11 comments

Přeskočit na formulář pro komentář

  • Kail on 20.7.2017 at 21.51
  • Reakce

  Martine-trefně jste to napsal!! Je to smutné, ale je to tak:

  „Na radnici nejde o zdravý rozum, proboha! Je třeba mít na paměti, že (nejen) naši politici udělají naprosto, ale skutečně NAPROSTO COKOLI, pokud jim z toho plyne nějaký prospěch a / nebo zisk! Je zcela irelevantní, bude-li něco zdevastováno, poškozeno nebo nenávratně zničeno, a názor našich voličů je pro nás zcela nepodstatný..“

  Musíme jim to v příštích komunálních volbách spočítat! Všem co tam sedí.

  • Anonym on 14.6.2017 at 22.58
  • Reakce

  Dobrý den,

  požádám o potvrzení, zda-li skutečně jednání ohledně zástavby bude 20.6. 2017 v 10 hod. v budově radnice, chci se toho zúčastnit a vyjádřit svůj nesouhlas s plánovanou stavbou. Pokud by bylo možné poslat hromadný e-mail na všechny účastníky, kteří se toho také chtějí účastnit a případně se sejít krátce před jednáním a domluvit na postupu a možnostech také si myslím, že by to bylo přínosné.

  Děkuji.

  Petra

  1. Na začátku jednání jsou zařazeny interpelace občanů, tj od 10:15 cca. Bude dobré když dorazíte již v 9:45 aby se občané mohli domluvit jak se seřadí do interpelaci.
   Interpelace mají své formální náležitosti viz jednací řád Zastupitelstva https://praha9.cz/urad-a-samosprava/samosprava/zastupitelstvo/jednaci-rad-zastupitelstva-mc-p9/jr-zmc-platna-verze-s-ucinnosti-od-2342013 str. 10 / § 12 Interpelace

  • Jitka Němcová on 23.5.2017 at 16.03
  • Reakce

  Dobrý den,

  v první řadě chci poděkovat paní Balcarové a dalším členům spolku Krocan za iniciativu . Sama se po včerejším „veřejném projednání projektu“ v hotelu Clarion aktivně zapojím do všech akcí, které zamezí, zbrzdí či alespoň omezí výstavbu tohoto zvěrstva. Developer jde a půjde za svými ekonomickými zájmy bez skurpulí, včerejším připomínkám zejména starších lidí ohledne zachování zeleně se jeho zástupci zcela nepokyrytě vysmívali. Zaznívala argumentace, že jde o jejich soukromý stavební pozemek, na kterém chtějí stavět a to, že na jejich stavebním pozemku rostou stromy a tráva, neznamená, že jde o park! Pan architekt, kterého developer jistě dobře platí, se ptal, jak křivda se těm lidem tady stala, proč jsou tak proti! Ráda bych také vyzvala všechny občany a obyvatele okolí náměstí OSN, aby se zapojili a byli všímaví k tomu, co se kolem nich děje. Velmi mile mne překvapili mladí studenti gymnázia Špitálská, kteří na setkání rovněž přišli s tím, že chtějí mít před školou park a ne šestipatrové domy, společně budeme koordinovat další spolupráci. A na závěr pro pousmání – pan architekt nás přesvědčoval, že avizované šestipatrové domy „vůbec a ani v nejmenším“ nebudou stínit stávají třípatrové zástavbě domů v Prouzově ulici, protože tu budeme jako v Pařížské ulic, když sousední šestipatrový dům budeme mít vzdálený celých 23 metrů!! Pro příští akce mohu slíbit, že se pečlivě postarám o distribuci pozvánek do schránek.
  Jitka Němcová

   • Tereza on 30.5.2017 at 23.53
   • Reakce

   Dobry večer…zda bude potreba ráda take pomohu s distribucí čehokoliv: )minimálně v našem domě rozhlasím místo dalšího jednání a místo podpisové akce …od nas prave nikdo nic nevěděl a já se dozvěděla náhodou…Radova

   1. To je typické, že se obyvatelé včas nedozví o chystaném, pro ně nevítaném, projektu. Radnice Prahy 9 sice může říkat, že veřejné jednaní s developerem proběhlo :( a že bylo zveřejněno na úřední desce. Lidé ale úřední desku nesledují. Radnice měla záměr zastavění nám. OSN zveřejnit v radničním periodiku Devítka.

    Takže nezbývá než zprávu šířit osobně, aspoň se všichni lépe poznáme :)

   • Martin on 2.6.2017 at 10.48
   • Reakce

   Vážená paní Němcová,
   máte-li nějaký plán v němž vám mohu být jakkoli nápomocen, případně pokud takový plán teprve vzniká a uvítáte pomoc při jeho budování, neváhejte mne, prosím, kontaktovat na adrese sarma@centrum.cz. Pojďme se stát příkladem ostatním, pojďme ukázat jak funguje odpor „zdola“ tam, kde se „vrchnost“ opět chystá vytřít běžným občanům zrak (a že to funguje, k tomu máme bezpočet příkladů) a ve své nadutosti podceňují jejich inteligenci.

   Těším se!

  • Tereza on 22.5.2017 at 22.49
  • Reakce

  Dobrý večer dnes jsem byla v na představení projektu …jedna z mála co jsme tam byli,mnoho lidí nevedelo a neví že se má neco dít…jsem laik a nevím co se dělá,dělat bude atd ale určitě to chce třeba do každé schránky minimalne v okolí leták o tomhle projektu at je nás příště víc !!!!nechci tu betonový obludy!

  • Katka on 19.5.2017 at 11.23
  • Reakce

  Je prosim mozne docilit toho aby radnice p9 odkoupila zpet pozemek a plochu zapsala jako parkovou zelen, bez moznosti dalsich zastaveni domama?

  • ppookyy on 18.5.2017 at 16.36
  • Reakce

  doufam ze bude mit nekdo na radnici rozum a neschvali to. jsme same administrativni centrum kde je spousta volnych prostor k pronajmu tak na co dalsi ?nebo si zase jen nekdo potrebuje namastit jen kapsu!

   • Martin on 21.5.2017 at 20.47
   • Reakce

   Na radnici nejde o zdravý rozum, proboha! Je třeba mít na paměti, že (nejen) naši politici udělají naprosto, ale skutečně NAPROSTO COKOLI, pokud jim z toho plyne nějaký prospěch a / nebo zisk! Je zcela irelevantní, bude-li něco zdevastováno, poškozeno nebo nenávratně zničeno, a názor našich voličů je pro nás zcela nepodstatný, těm musíme naopak hodnověrně lhát a manipulovat s informacemi k nim plynoucími tak, aby nám nemohli klást překážky.
   Pokud někdo skutečně věří, že podobné uvažování je na politické scéně spíše výjimečné, pak si opravdu nezaslouží nic jiného .. Ale na nás ostatních teď bude záležet – to je nám opravdu jedno, že ztratíme tuhle nádherně zelenou plochu, odkud nám každé ráno do oken a na cestu do práce zpívá bezpočet ptáků a voní rozkvetlé šeříky? A kde to tak milují vaši pejsci?
   Praha 9 už pomalu přestává být k žití, tolik betonu do země se nepodařilo nalít snad ani komunistům .. tak si toho pojďme začít všímat!!!

   Martin

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.