Kdo rozhodne o zastavění náměstí OSN?

Projednávání budoucí podoby náměstí OSN, které proběhlo v pondělí 22. května, přineslo zajímavé poznatky (k tématu též článek v MF Dnes, 23. 5. 2017 >>> odkaz na článek na idnes.cz ). Poté, co pan architekt představil svůj projekt zástavby, plánované společností STRM Beta, a. s., došlo na dotazy občanů, kteří zcela zaplnili zasedací síň.Pokud bychom měli zjednodušit, většinou se točily kolem jediného: jak bude „Administrativně rezidenční komplex Freyova“ vypadat, jak zasáhne do jejich života, a hlavně, jak se změní stávající podoba parku na náměstí OSN. Protože, byť se tomu zástupci investora bránili, čtyři budovy, které by rádi postavili, ukrojí z náměstí OSN nemalý díl.

 Nejdůležitější ovšem je, zdali je možné celé této akci zabránit. Akci, na jejímž začátku stála radnice, která v roce 2002 dotčené (a další) pozemky směnila, aby nemusela platit výstavbu nové budovy radnice. Místostarosta Marek Doležal, který byl projednávání též přítomen, připustil, že možnost na zvrácení zastavění náměstí OSN existuje. Nebylo by to sice jednoduché a nějaký čas by to trvalo, nicméně, jak řekl, tato možnost existuje. A onou možností je změna územního plánu, protože v současné době jsou pozemky vedeny jako stavební. Změny územního plánu provádí magistrát, žádost může podat i městská část.

Jde tedy o to, přesvědčit naši radnici, politiky, kteří mají být našimi zástupci, aby o tuto změnu požádali. Místostarosta Doležal přitom výslovně neřekl, že by něco takového radnice nemohla udělat, zároveň ale – pochopitelně – neřekl, že by se do něčeho podobného radnice zrovna hrnula. Jde tedy o to, vyvolat dostatečný tlak ze strany občanů a na příštím zasedání zastupitelstva, které proběhne 20. června od 10 hodin požadovat, aby se zastupitelstvo (a následně další instance) žádostí o tuto změnu územního plánu zabývaly. Zvláště pokud, jak již bylo řečeno, na začátku toho všeho stála právě radnice, přičemž někteří aktéři tehdejší vypečené transakce na ní stále působí.

Samozřejmě, investor by po radnici logicky požadoval náhradu, ale podle Doležalových slov i to by bylo řešitelné. A opět – pochopitelně – neřekl, že by se do něčeho podobného radnice zrovna hrnula. Ale na druhou stranu, nebudou zase někdy volby?

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2017/05/23/kdo-rozhodne-o-zastaveni-namesti-osn/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.