RESTART ZE STARÝCH POZIC

svetlana_kubikova

Světlana Kubíková

dostalova

Markéta Dostálová

Žijeme v podivné době a v podivném světě i v podivné republice… Dělal někdy v USA ministra financí někdo z rodiny Rockefelllerù? Nejspíš ne, u nás je ale možné vše. Ostatně, přesvědčujeme se o tom již skoro rok v praxi.

Stejnými absurditami se hemží volební kandidátky po celé republice. Od spolupracovníků Slušovic, přes spolupracovníky bezpečnostních složek minulého i současného režimu až po kamarádíčky nechvalně známých starostů, primátorů i politiků.

Mě osobně zaujalo „nové“ hnutí, které bojuje jak o posty na pražském Magistrátu, tak o křesla v obvodních zastupitelstvích. Jmenuje se sice docela výstižně Restart, ale možná by mu spíše příslušel název „Reinkarnace“! Jak se říká, ryba je cítit od hlavy. Jmenované hnutí si zvolilo za kandidátku na primátorku paní Světlanu Kubíkovou. Byl jsem přinejmenším udiven, že hnutí, které má ve volebním programu ochranu stromů a životního prostředí si zvolí za reprezentantku ženu, která veřejně vystupovala „v dresu“ developera, konkrétně zde na Proseku, respektive Střížkově, po boku pana Jiskry z developerské společnosti OC. Ta hodlá kolem stanice metra Střížkov rozvinout síť industriálních a obchodních budov. Že by ty stromy sázeli v zimních zahradách těchto projektů? Proč tato žena vystupuje na obou stranách barikády – za občany i za investory?
Samozřejmě, o paní Kubíkové lze říci, že je velmi dobře obeznámena s vnitřním provozem úřadů. Její životopis překypuje zkušenostmi, od Magistrátu, přes Ministerstvo vnitra až po další instituce. Ptám se však, je to tím nejlepším předpokladem nestranného politika? Nemůže být taková primátorka svázána naopak až příliš vazbami z minulosti?
Hnutí Restart očividně vsadilo na blonďaté kandidátky. Nvíme sice proč, ale z letáků se na nás – kromě známé bojovnice o primátorský post – dívá blonďatá paní Zelenková, z billboardů na Smíchově rovněž světlovlasá paní Kratochvílová a na Proseku a v Libni bývalá zastupitelka, rovněž blond, paní Markéta Dostálová. Ta, jak možná víte se na radnici dostala díky nechvalně známé straně Věci veřejné. Ti před čtyřmi lety také – vizuálně – vsadili na blonďaté kandidátky… A jak dopadli?
Některá jména na kandidátkách menších uskupení a formací mne přesvědčují, že ten restart nové politiky by byl i (možná?) možný. Ale určitě nikoli s reinkarnovanými politiky a až přespříliš protřelými úředníky.
Michal Stein

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2014/09/10/volby-2014-vyprodej-snu-a-iluzi/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.