Ohrožená Krocínka?

vyhořelé kontejnery Na Krocínce

vyhořelé kontejnery Na Krocínce

Včera jsme dostali hned dva maily, které měly společné téma – zhoršující se bezpečnostní situaci a nepořádek na Krocínce a v jejím okolí. Považujeme tuto situaci za alarmující, i proto, že sami máme podobné zkušenosti.

I proto jsme se rozhodli nejen tyto maily (se svolením odesílatelů, pouze vynecháváme jejich jména) zveřejnit, ale zároveň jsme požádali radní Prahy 9 Tomáše Holečka (má na starosti mj. problémy s bezdomovci) a Milana Tůčka (bezpečnost) o rychlou operativní schůzku. Sejít se máme tento pátek, o všem vás budeme samozřejmě okamžitě informovat.

   navazující článek >>> Bude u nás bezpečněji?

———————————————————————-

Vážená paní Balcarová,

možná nejsem první (a pevně v to také doufám),  kdo se na Vaše občanské sdružení obrací s následujícím problémem. Situace na Krocínce začíná být z

rozházené odpadky z popelnic Pod Krocínkou

rozházené odpadky z popelnic Pod Krocínkou

hlediska pořádku a klidu stále víc znepokojující. V oblasti ulic Nad Krocínkou až Pod Krocínku včetně Klíčovského lesoparku se začal šířit nepořádek – odpadky na chodnících, vyhořelé kontejnery, zotvírané a vyházené popelnice … Pro dokreslení přikládám dvě fotografie.

Poslední dobou jsme se také přestali na Krocínce cítit bezpečně. Téměř každý den zde potkáváme individua, ať už to jsou to opilí lidé různého stáří nebo lidé špinaví a zapáchající. Jev, kdy je někdo ponořený do kontejneru už jsme také viděli několikrát. Teprve nedávno jsem se dozvěděla o buňkách pro bezdomovce umístěných za hotelem Ivka. Najednou mi došlo, že výskyt těchto podivínů s tím může souviset. Tomu by odpovídalo i to, že když jdeme kolem bývalých budov Odkolka, míjíme lidi mířící směrem ke Klíčovu. 

Chtěla jsem se zeptat, zda by se s tímto nedalo něco dělat. Radnice, možná v dobrém úmyslu, pořídila

cesta k jezírku na Jetelce

cesta k jezírku na Jetelce

těmto lidem bydlení, ale neuvědomila si, jak moc to zasáhne Krocínku. Naše děti se bojí chodit ven samy a nepořádek na veřejných místech se stupňuje. Kam se poděla ta oáza klidu na bývalých vinicích? Možná vyzní tento můj podnět jako diskriminace sociálně slabších spoluobčanů, ale přesto se ptám:

Dalo by se proti bezdomoveckému doupěti něco podniknout?

Děkuji předem za Vaši reakci, případně zveřejnění mého mailu na Vašich stránkách nebo provedení ankety mezi lidmi.

—————————————-  a ještě druhý mail:

Dobrý den

navázala bych na naši předchozí konverzaci, bohužel stížnosti, která ale nepadá na Vaši hlavu. Ale nevím, kam se vlastně odvolat.

spojka k zastavce BUSu Ke Klíčovu

spojka k zastavce BUSu Ke Klíčovu

Nejsem žádný žalovník a podobný mail píšu poprvé.

Problém je ve dvou na sebe návazných bodech.

První: na križovatce ulic Stoupajicí a Nad Krocínkou, u domu čp 66, je technická bedna cestářů, která je tu již co pamatuji minimálně 15 let. Zřejmě je nevyužívaná, a tak si z ní dva pánové, očividně bez domova, udělali vlastni skříň. Skladují v ní cosi, nemám odvahu ani pohnutky se dovnitř dívat. Nicméně, i přes několikeré napomenutí se díky tomu kolem povaluje neustále nepořádek, který se rozrůstá. Poté, co nám nepořádek začal být lehce odhazován i do zahrady, jsem je požádala, aby to vše laskavě uklidili. Bylo slíbeno, nestalo se. Mohl by prosím toto někdo vyřešit, bednu zamknout, či vzhledem k tomu, že se již řadu let nepoužívá odvézt?

Druhý  bod z toho plyne. Nechci ukazovat prstem, kdo a za co může. Ale víceméně na všech veřejných zelených plochách už je neskutečné množství odpadků! A to i například kolem dětských hřišť, všude pytlíky, staré oblečení, odpadky, uschované tašky, příbytky na noc. Mám pocit, že se tu nepohybuji na území hlavního města. Praha 9 není esteticky nejkrásnějším místem, ale když se k tomu přidá ještě nepořádek… 

Údržba veřejných prostor je v kompetencích radnice. Takže píšu Vám. A jak víme, kde jednou nepořádek je, bude další a bude ho ještě více .. 

Připadám si teď jak důchodkyně, která píše hanlivé dopisy, ale už mě to opravdu začíná docela štvát.

A dalším bodem je stále neuklízená a neskutečně špinavá zlikvidovaná zahradkářská kolonie u metra Prosek! A to nemluvím o tom, jak se rozrůstají drobné, ale i větší krádeže v zahradách, které fungují jako samoobsluha všeho druhu. Většina pak směřuje do klíčovské výkupny surovin.

Děkuji Vám, že se tímto tématem začnete zabývat

Přeji hezké dny!!

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2015/03/25/ohrozena-krocinka/

5 comments

Přeskočit na formulář pro komentář

  • Jana on 22.4.2015 at 20.23
  • Reakce

  Velmi mě zaráží naprosto rozdílný přístup ÚMČ k řešení stejných problémů v různých částech Prahy 9. Před několika lety bylo za mimořádného mediálního doprovodu ohlášeno bourání ubytoven v okolí ulice Spojovací. Radní Adam Vážanský a Tomáš Holeček tehdy plamenně na všech frontách obhajovali nezbytnost tohoto postupu radnice. Mj. bylo uváděno, že občanům z okolních domů vadí nepořádek a hluk, který se kolem ubytoven vyskytuje. Teď byli celkem bezproblémoví bezdomovci vyhnáni z lesíka kolem proseckého rybníčka, ale systematické drancování garáží má zelenou. Z příspěvků, které jsou zde na webu uváděny mám dojem, že policie nekoná, radní – kupodivu titíž jako tehdy – volí naprosto odlišný přístup a tak budí dojem, že dávají organizovaně v plen rekreační oblast Krocínky v bezprostřední blízkosti mateřské školky. Možná by byl zajímavý názor hygienika – trvale se zde zdržuje značné množství lodí bez jakéhokoliv hygienického zázemí.

  1. S ohledem na hygienu zastávám stejný názor a proto jsem kontaktoval pražskou hygienickou stanici, od které jsem však obdržel odpověď:

   „Uvedené garáže byly do r.2012 majetkem SBD Střížkov, které objekty od uživatelů vykoupil,
   následně po vyřízení právních nesrovnalostí týkající vlastnictví pozemku je předal městské
   části Praha 9. Záměrem m.č. Praha 9 je tyto pozemky předat investorovi, který zde postaví
   obytný komplex.
   Povinnost starat se o svůj majetek a zabezpečit jej před vniknutím cizích osob náleží majiteli
   pozemku.
   Městská policie na základě stížností občanů se snažila garáže vyklidit, pokud však není zde
   spáchána trestná činnost, nelze pobytu bezdomovců účinně bránit.
   Se svým podnětem se obraťte na majitele nemovitosti, v případě nutnosti na městkou policii.
   Orgán ochrany veřejného zdraví nemá v tomto směru žádné kompetence dané platnou
   legislativou. „

  • J.K. on 31.3.2015 at 10.04
  • Reakce

  Dobrý večer. paní Balcarová,

  pro Vaše zítřejší jednání bych chtěla v plném rozsahu potvrdit smutné
  konstatování horšící se situace na Krocínce, vyjádřené v e-mailech našich
  sousedů, které mi přeposlal pan Rauvolf. Pokud by se podařilo prosadit
  nějaká opatření ke zlepšení , byl by to velký přínos.

  Já sama bych měla ještě připomínku týkající se údržby, resp. „neúdržby“
  ulice U Vysočanského cukrovaru. A to jak samotného schodiště, které tvoří
  tuto ulici, a kde se již bortí několik schodů, tak i zeleně, která toto
  schodiště lemuje.

  Tak zatím přeji hodně úspěchů při jednání a zdravím

  • Alena B. on 27.3.2015 at 8.24
  • Reakce

  Dobrý den,

  s e-maily naprosto souhlasím. Ještě bych dodala, že se mladí bezdomovci zabydleli v garážích u Klíčovského parku (u ulice Pod Krocínkou). Je tam neskutečný nepořádek a z těch existencí jde strach. Z tohoto důvodu jsem začala na procházky chodit opačným směrem – do lesoparku Jetelka. Cestou tam ale na každé lavičce potkávám skupinky mladých lidí, kteří buď pokuřují marihuanu, vodní dýmky nebo pijí alkohol. Všude kolem nich odpadky. Takže místo pěkné odpolední procházky mám jen nervy a strach. Jsem z toho dost otrávená.

  S pozdravem

  A. Budějská
  ulice Pod Krocínkou

  • Martina Janatková on 26.3.2015 at 8.36
  • Reakce

  Dobrý den,
  ráda bych vyjádřila podporu k článku i uvedeným mailům. Situace už opravdu začíná být tragická a už delší dobu si lámu hlavu nad tím, co by se s tím dalo dělat. Když ráno odjíždím do práce, tak jako první spatřím prazvláštní existence, které buď v hloučkách odchází nebo přichází na Krocínku, a to množství je opravdu šokující. A ráda bych doplnila, že nemíří pouze za hotel Ivka na Klíčově, ale do naší bezprostřední blízkosti, a to do garáží pod a nad Květinovým hřištěm v ulici Pod Krocínkou. V klíčovském parku, pak je pravidelně cítit kouř z jejich ohýnků a naproti vám vybíhají jejich čtyřnozí mazlíčci, zatím byli vždy přátelští, ale potkat psa bez jeho pánička, také není úplně příjemné. Takže doufám, že schůzka s radními bude plodná, moc vám děkuji za aktivitu a myslím, že nemluvím jen za sebe, že ráda nějakým způsobem pomohu k tomu, aby se tyto existence a bordel na naší Krocínce už neobjevovaly. Nebo alespoň ne, v takovém množství.

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.