Demokracie à la Praha 9

JizerkaJizerka_ProsrkSetkání s občany Proseka, které proběhlo 13. ledna a na kterém vedení radnice zamýšlelo probrat příští podobu prostranství u Jizerky bylo zajímavé hned z několika důvodů – ovšem asi jinak, než si naši zastupitelé představovali. A přestože se přímo netýká Krocínky, lze na něm řadu věcí ukázat.       >>> O projektu se píše i v deníku Metro

Samozřejmě jsme rádi, když k veřejnému setkání, na němž je jak investor, tedy radnice, tak architekt, dojde – nemůžeme ovšem nepřipomenout, že pokud jde – namátkou – o revitalizaci zóny Jablonecká (u pošty), budování vyhlídky na Proseckých skalách či revitalizaci parku Balabenka, jsme obdobnou snahu radnice o veřejné projednávání s občany bohužel nezaznamenali. Výsledek tomu také odpovídá, a my se můžeme jen dohadovat, proč tomu tak bylo…

Ale zpět k proseckému setkání – stanovisko radnice přišli obhajovat starosta ing. Jan Jarolím (ODS) a místostarosta Tomáš Portlík (ODS), dále architekt, a také paní Markéta Dostálová, bývalá zastupitelka (Věci veřejné), k jejíž roli se ještě dostaneme. Bohužel ale nedorazil žádný ze zodpovědných úředníků či ředitelé dotčených odborů (stavební, životního prostředí, apod.).

Předložen byl pouze jeden projekt, možnost výběru z alternativ, které by byly posouzeny a zvolena ta nejhodnější byla tedy v zárodku zmařena. Nebylo ani jednoznačně řečeno, kdo je za celý projekt zodpovědný, kdo ho řídí – někdo z radnice? Architekt? Anebo snad soukromá osoba, paní Dostálová? S tím souvisí další výtka: nebylo tím ani řečeno, na koho se mají občané se svými připomínkami obracet. Čeká je tedy obvolávání celé radnice, posílání od čerta k ďáblu? Až toho, otráveni, nechají?

A když už je řeč o připomínkách – stejně tak nebylo řečeno, jak s nimi bude nakládáno. Nebylo sděleno, zda bude připraven písemný zápis, zda a kdy bude zveřejněn na radničních stránkách, aby se k němu mohli přítomní občané vyjádřit.

Připomínek se totiž sešlo skutečně hodně, mnoho podnětů zároveň překračovalo rámec tohoto jednoho konkrétního projektu. Nicméně, z těch, které se jej bezprostředně dotýkaly vybíráme:

– nutnost návazně řešit i blízké okolí (chátrající objekt Úřadu práce

– postupnou zrušení heren v této lokalitě (je jich zde v současnosti několik)

– dopravní obslužnost této oblasti

– zásobování plánovaných stánků

– kontejnery na tříděný odpad na konci této zóny a nepořádek kolem nich apod.

Bohužel, odpovědi pana starosty Jarolíma byly nekonkrétní a netýkaly se položených otázek (např. ohledně heren). Pokud jde o Úřad práce, ministerstvo sice může převést objekt na Prahu 9, zatím se tak ovšem nestalo. A co v té věci podniká radnice? Závěr je logický – nelze řešit jeden konkrétní projekt, aniž by se zároveň neřešil v širším kontextu. Kdy budou zrušeny herny? Jaký tlak bude vykonáván na majitele přilehlých objektů, aby se starali o pořádek? Atd., atd.

Na návrh jednoho z občanů, aby se veřejná setkání občanů s radnicí nekonala jen nad určitým projektem, ale aby byla po vzoru okolních městských částí (Letňany, Praha 8) konána pravidelně, třeba 2x do roka a probíraly se i všechny další problémy. Metodiku pro podobné akce přitom existuje! Pan starosta ovšem nijak konkrétně nereagoval.

Podobně nereagoval na důležitou otázku, zda a kde je (na úřední desce či
jinde) k nahlédnutí ucelená koncepce prahy 9, jejího směřování, jejích priorit.

Jsme také zvědavi, kdy radnice zveřejní zápis z tohoto setkání a zdali občany seznámí s harmonogramem celé akce A také, kdy bude další setkání, na němž by se probral upravený návrh a eventuální podněty občanů. Stávající projekt je totiž nejen ošklivý, ale také nedomyšlený.

Ještě k roli paní Dostálové – setkání se na straně radnice účastnila proto, že řešení zóny Jablonecká je součástí její bakalářské práce. Což je docela pikantní provázání soukromých zájmů a komunální investiční politiky, jež raději nekomentujeme, ani se nepouštíme do spekulací, jak to vlastně je.

Závěrem snad ještě jeden postřeh: těžko říct, jestli se diskutujícím líbilo, když si je tiskový mluvčí radnice jednoho po druhém, aniž by se kohokoli zeptal na souhlas, pěkně natočil na kameru – zřejmě pro svůj home-movie? A co by na to řekli naši milí zastupitelé, kdyby přišli obdobně vyzbrojeni občané na její zasedání?

Permanent link to this article: https://www.krocanos.cz/2016/01/18/demokracie-a-la-praha-9/

2 comments

  • Jirka Jouda on 15.2.2016 at 21.19
  • Reakce

  Dobry den.Predem se omlouvam za absenci diakritiky.
  Moznou odpovedi na vasi casto zminovanou otazku ohledne neochoty probirat se tematem „zruseni heren“ je skutecnost,ze za kazdy jeden herni automat jde denne do obecni kasy 80,- Kc.Navic,vime-li,ze casina davaji urcite % sveho zisku cirkvim,muzeme se domnivat,ze ve vztahu k obcim to muze platit obdobne.Nicmene,to je pouze muj osobni nazor…
  Rad bych se jeste vyjadril k otazce rozlozeni politickeho spektra na Praze 9.Prijde mi pozoruhodne,ze je to jedina mestska cast,jejiz‘ volici dlouhodobe preferuji strany T9 a ODS,vcetne p.starosty,mistostarosty a dalsich.A jak vyplyva z povolebnich vysledku (2014),koalice techto dvou viteznych stran je ojedinela i v ramci C’R,diky oblibe ANO a take „lokalnich“ politickych sdruzeni.
  Maji-li tedy volici Prahy 9 caste vyhrady vuci jednani politiku,potazmu zastupitelsta MC‘ P9,nezbyva mi nez‘ vzkazat,ze si je valna vetsina volicu vyvolila sama.
  Preji mnoho uspechu vasemu sdruzeni Krocan;a vice soudnosti obcanum Prahy 9 (vztazeno,co se volebnich preferenci tyce…).
  Ps:na pitko nejsou penize,s’etri se na sochu pana Dan’ka… ;)

 1. Pro mě to byla smutná ukázka Jak si politické vedení Prahy 9 představuje veřejné projednávání.

  Např. Malá zasedačka v Jablonecké 322/70 nestačila zájmu občanů a tak část návštěvníku , včetně seniorů, hodinu a půl stála.
  Starosta nedokázal odpovědět na většinu dotazů a jako obvykle jsme na podněty občanů slyšeli „nejde to“ . Např. Na pitko nejsou peníze, prostě nebude. Okolní budovy zůstanou otlučené, radnice nebude u majitelů nijak intervenovat. S hernami radnice nic dělat nebude. Na pozemku se postaví „cukrárna“, ale kdo ji bude stavět a komu bude patřit se neví, radnice to nebude.

  Návštěvníci požadovali aby radnice projednávala záměry rozvoje a problémy Proseka s občany, dle starosty to ale nejde. Dle starosty radnice pořád s někým jedná a když je potřeba tak jednotlivé záměry projednává.

  Návštěvníci si přáli aby byl na Proseku veřejný prostor, kde by se obyvatelé mohli scházet a konaly ze tam různé aktivity. Dle starosty takový prostor není potřeba. Na můj dotaz proč radnice zabrala Kulturní dům Prosek pro svoji akciovku, která zde teď pronajímá kanceláře, pan starosta odpověděl, že si tam lide Kulturní dům nepřáli a že to bylo drahé.

  Dana Balcarová, zastupitelka MČ Praha 9, Pirátská strana

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.