A to si strčte do kabelky…

smoulov

radniční vítězná varianta

celekVeřejné jednání o příští podobě pozemku po garážích v ulici Pod Krocínkou, které proběhlo 13. dubna 2016 bylo smutné i zábavné, záleží na tom, z jakého úhlu se na vše budeme dívat. V každém případě však bylo poučné.

Při posledním projednávání 9. prosince 2015 jsme se rozcházeli s tím, že Krocan zjistí, co si občané Krocínky myslí o zástavbě parcely, a o tom, jak by – eventuelně – měla vypadat. Anketu jsme připravili, rozeslali a výsledky na jednání přinesli.

Tam jsme se ovšem v úvodním slově předsedy komise rozvoje území Tomáše Kubíka (ODS) dozvěděli, že radnice na základě minulého jednání připravila variantu, v níž by byl pozemek zastavěn devíti domy – jinými slovy, o tom, že by zastavěn nebyl, a vznikla na něm veřejně přístupná zeleň, nepadlo ani slovo. Dost nás to, vzhledem k tomu, na čem jsme se posledně domluvili, překvapilo. Zkrátka, radniční varianta – prodej – nám byla předložena jako hotová věc.

A tak to pokračovalo… Když jsme prezentovali výsledky ankety, v níž na nejdůležitější otázku (chcete nejdříve vypracovat studii, řešící podobu celého svahu, nebo rychlé jednání=prodej) 90% obyvatel Krocínky odpovědělo tak, že chtějí studii, bylo to zpochybňováno, zastupitelé Tomáš Kubík (ODS) a Marek Doležal (TOP 09) tvrdili, že otázce nerozumí, výsledek nechtěli brát na vědomí. Zkrátka, oněch 90% nic neznamenalo. A tak to pokračovalo…

Došlo ale i na zábavné momenty, to když nám bylo řečeno, že radnice nemůže v žádném případě mluvit do toho, zdali bude zastavěný pozemek průchozí či ne, zákon že jí to nedovolí. Ovšem, jak jsme připomněli, u areálu Odkolek zastupitelé před časem tvrdili, že budou chtít, aby průchozí byl. Pro tento případ zákon neplatí? Anebo něco jednou jde, a podruhé nejde, jak se to hodí?

Zajímavý byl i shodný názor radních Doležala a Kubíka, že pozemek se prostě prodat musí, jinak – to kdyby zde vznikla zeleň – by mohli být popotahováni policií (která se prý o radnici již tak dost často zajímá) za špatnou správu svěřeného majetku. Jistě, nejlepší správa a zhodnocení majetku je vše prodat!

A že se prodávat bude je jisté, ostatně, jak nám sdělili někteří sousedé, pozemek již chodí obhlížet realitní makléři s klienty… A pokud se prodá pozemek na dolní části svahu, není pochyb, že si tím radnice otevře dveře k prodeji pozemků v horní části, kde zatím stojí garáže. Salámová metoda v nejčistší podobě.

Zkrátka, smutné, zábavné, i poučné – v tom, jak radnice ignoruje a bagatelizuje názory a přání občanů, v tom, jakým způsobem rozhoduje, jak je vše již předem rozhodnuté. Jako by již existoval zájemce, jen je vše třeba dovést ke „zdárnému“ konci, děj se, co děj. Ostatně, již před několika lety se na internetu objevila nabídka velkého developera s dost konkrétní architektonickou podobou domů, stojících na místě garáží a školky – ovšem radnice o tom slovy radních „vůbec nic nevěděla“ a vlastně tím říkala, že někdo zcela bláhový investuje nemalé prostředky do zpracování projektu a vůbec se nezeptá majitele (radnice), jestli mu pozemek vůbec prodá… takhle že se dělají obchody?

A pokud jde o titulek, byla to věta, již radní Tomáš Kubík (ODS) adresoval opoziční zastupitelce Daně Balcarové, když předkládala naši anketu. Ano, i to je poučné…

související články Většina si prodej nepřeje     Nechme se tedy překvapit…

Přímý odkaz na tento článek: https://www.krocanos.cz/2016/04/15/a-to-si-strcte-do-kabelky/

8 komentářů

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Tomáš on 25.4.2016 at 18.49
  • Reakce

  Městská část ochraňuje jen ty pozemky, kde se jí to hodí. U Teplické a Děčínské zaplatila městská část 20 milionů korun developerovi ODIN Investment za pozemek, kde údajně měl být park http://www.praha9.cz/sites/default/files/z-15-083-us_0.pdf

  Co je na draze vykoupeném pozemku teď? Už rok se tam nic neděje. Ale za desítky milionů se připravuje projekt zvaný „Amerika“ aneb skoč si ze skály na Proseku. Jenže žádné stop zahušťování Proseka a Střížkova se nekoná! Hned vedle Teplické a Střížkovské se chystá nový megaprojekt Plazza Střížkov http://www.developinvest.cz/projekt/25-prosek-plazza od známého devítkového developera Develop Invest. Tohle zničí dopravu v Teplické a lidé přijdou o parkování. Co tady Praha 9 udělala?

  Proč se některé pozemky za velké veřejné prostředky vykupují a chrání proti zástavbě, ale jiné se musí vybetonovat, i když je to proti přání obyvatel? Proč musí být oblast bývalých garáží na Krocnínce nutně zastavěna? Supr vilová čtvrť a nejlukrativnější pozemky na devítce. A developeři se už třesou. Chytrému napověz…

   • Honza on 4.5.2016 at 13.15
   • Reakce

   Tvuj prispevek nechapu. 1. Garaze na Krocince jsou hnusne a je naprosto logicke tam umoznit postavit rodinne domy, protoze zelenych ploch jsou v okoli mraky. A taky proto, ze se jedna o vilovou ctvrt, do ktere RD patri. 2. Bytovy dum Litvinovska by byl silenym monstrem. P9 odkoupila cast pozemku, aby tato stavba nemohla vzniknout. Mohla to udelat, protoze cast pozemku patri hl. m. Praha. Kdyby mel invetsor cely pozemek a splnil vsechny predpisy, P9 s tim nic nenadela. A je to tak spravne. 3. Plazza Strizkov je v uzemnim rizeni a P9 nema zadne nastroje, jak takovou stavbu blokovat. Jen v ramci standardniho rizeni muze vznaset sve namitky. Co je na tom proboha spatne?

  • Filip on 25.4.2016 at 13.55
  • Reakce

  Samozřejmě, že současní obyvatelé Krocínky chtějí místo garáží zeleň. Kdybych měl v nějaké lokalitě dům, taky bych se bránil další výstavbě – s výstavbou je spojený hluk a navíc postavení nových domů bude mít negativní dopad na ceny/prodejnost nemovitostí v okolí (větší nabídka). Bydlím s rodinou v bytě na Proseku, rádi bychom koupili pozemek na P9 a postavili si dům, takže můj pohled na věc je jiný než váš. Pravda, víc by se nám libil pozemek na místě horních garaží, ale ty se zatím bohužel neřeší.

  • Honza on 21.4.2016 at 16.51
  • Reakce

  Obavam se, ze se na vec divate velmi uzkym pohledem obyvatel Krocinky. Mam to misto rad, ale pro vetsinu obyvatel Prahy 9 je zdaleka nejvyhodnejsi, pokud mestska cast pozemky proda. Hrist a zelene je v okoli vice, nez je mestska cast schopna dlouhodobe rozumne udrzovat. Diskuse se samozrejme ma vest nad tim, do jake miry by si mela Praha 9 mela diktovat, co na tech pozemcich ma stat.

  • Tomáš on 18.4.2016 at 10.34
  • Reakce

  To bysme koukali, jak by ten plán rychle měnili, kdyby z toho měli mít nějaký prachy

  • Eva on 17.4.2016 at 12.01
  • Reakce

  Krocane, proč jste tu anketu na Krocínce pořádali? Seděli jsme nad ní celá rodina v domnění, že náš názor bude brán v potaz.

   • Josef Rauvolf on 17.4.2016 at 17.30
   • Reakce

   To jsme si mysleli také, a jistě to tak na řadě radnic platí. Jak se ale ukázalo, a jak vidíte z naší zprávy o jednání, na Praze 9 je to jinak. Mrzí mě, že jste vyplňování ankety věnovali svůj volný čas, aspoň ale názorně vidíte, co je pro rozhodování radních nejdůležitější. Vůle občanů to ovšem není.
   Josef Rauvolf, předseda spolku Krocan.

 1. Na všechny požadavky vzešlé z ankety jsme slyšeli „takhle to nejde“. Radní Marek Doležal přímo perlil. Slyšeli jsme od něj : pozemek se musí prodat, pozemek se musí zastavět … protože je to tak v územním plánu, který změnit nejde. A kdyby se přeci jen pozemek převedl na zeleň, došlo by ke znehodnocení pozemku, který je majetkem městské části a tím by byli okradeni ostatní občané Prahy 9. Kdyby se pozemek využil jako park, hřiště či veřejný prostor snížila by se hodnota pozemku.

  Zástavba pozemku bytovými domy ve volné zeleni, kterou preferují místní, také neobstála. Stavební odbor ÚMČ prý není schopen developerovi zabránit ve výstavbě osmipatrové obludy a oplocení celého pozemku.

  Radní Doležal nás i zastrašoval, prý se příští politická reprezentace s námi vůbec bavit nebude a nechá tam postavit cokoli ….

  Korunu pak celému projednávání nasadil pan architekt, který studii rozpracoval, dle něho je Krocínka vesnická zástavba, která žádný veřejný prostor nepotřebuje, nedovedl si představit, že by na parcele bylo něco jiného než rodinné domy. Ale několikrát nám doporučil ať tlačíme na radnici aby upravila Klíčovský lesopark do podoby „pěkného parku“, protože na to se dají sehnat peníze z EU.
  Dana Balcarova, zastupitelka MČ Prahy 9 (PS)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.