Prodat Anglické gymnázium? Prodat!

V  úterý 11. února proběhlo na radnici Prahy 9 zasedání zastupitelstva, na němž jsme interpelovali místostarostu Tomáše Portlíka – zajímaly nás okolnosti prodeje budovy, v níž je nyní v pronájmu Anglické gymnázium. O možnosti prodat tuto nemovitost již radní uvažovali několikrát, pokaždé si ji ale rozmysleli. Nyní tedy padlo rozhodnutí: prodat.

Naše otázky byly jednoduché, a vycházely z článku v únorové Devítce. Takže: V čem spočívá výhodnost toho, že se Městská část Praha 9 zbaví této nemovitosti? Jaké další nutné úpravy bylo dle Anglického gymnásia třeba provést? Byly opravdu potřebné? A kontroloval jejich nutnost někdo? Kolik by stály? V čem spočívá skutečný přínos AG pro občany Prahy 9? A závěrem, jaké budou další osudy budovy po prodeji?

V krátkosti, dozvěděli jsme se, že AG by v případě, že by ke koupi nedošlo, pronájem ukončilo. Následně Tomáš Portlík vypočetl, kolik asi peněz (kolem 2 miliónů) radnice zaplatila za opravy budovy, a jak řekl,“nechtělo se nám investovat do budovy, když jsme nevěděli, jestli tam nájemce vydrží, jestli se nám podaří sehnat dalšího nájemce.“ A přestavět budovu na základní školu by podle něj i podle místostarosty Marka Doležala bylo příliš drahé, kolem 60 miliónů.

Zároveň oba hovořili o přípravě výstavby nové ZŠ U Elektry. „Tato investice nás bude stát hodně, ale pokryje celé spádové území. Počítáme s tím, že peníze z prodeje AG budou součástí investice do stavby této ZŠ,“ řekl Portlík.

Zároveň uvedl, že nový vlastník budovy, tedy AG, „se nemůže rozhodnout, že budovu přestaví na byty – tuto funkci v územním plánu nemá. Ve smlouvě mají povinnost tam nadále provozovat školu, a je tam i ujednání, že v případě, že by chtěli s výukou skončit, tak musí budovu Praze 9 prodat za stejných podmínek. Tuším, že tato podmínka platí deset let.“

Shrnuto tedy, budovu nelze než prodat.

A nyní přicházejí další nevyhnutelné otázky: co bude radnice dělat, dojde-li k nárůstu dětí nebo studentů, který stávající školy (včetně té nové) nezvládnou? Bude se stavět nová škola?

Pokud jde o úpravy, Praha 9 má podle Portlíkových slov na účtě kolem 1, 5 miliardy, takže nějakých 60 miliónů by ji jistě nezruinovalo. A argumentovat nutností dotovat výstavbu ZŠ U Elektry je v tomto světle též liché.

Zadruhé, radnice již – na své náklady – nechala v budově provést, jak se píše v Devítce, stavební úpravy, např. „celkovou opravu střechy včetně vyměny krovu, půdní vestavbu včetně prodloužení schodiště a přípojek, vybudování dvou venkovních požárních schodišť, přeměnu ústředního vytápění a celkovou opravu vnitřních rozvodů a sociálních zařízení…“ Podle všeho tedy již není co velkého opravovat, ovšem na dotaz po „nutných“ opravách jsme odpověď nedostali.

A konečně, i kdyby zde nakrásně nemohla být ZŠ, mohla by tam být jiná, občanům prospěšná zařízení, a budova by tak sloužila dál jim, občanům Prahy 9, a ne soukromému subjektu.

Ptali jsme se i na to, jak se podle Tomáše Portlíka pozná dobrý hospodář. Lehce zaskočen sice odpověděl, ovšem podle našeho názoru to nejdůležitější nezaznělo: správného hospodáře poznáte mimojiné i podle toho, že majetek, který zdědil, zvelebuje a hlavně zmnožuje. Ale nerozprodává…

Takže, jaký je výsledek?

Prodat, a to za každou cenu. Ať to stojí, co to stojí.

 

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.krocanos.cz/2020/03/01/prodat-anglicke-gymnazium-prodat/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.